Pokud máte zájem o certifikaci Vašeho systému managementu, postupujte podle následujících kroků:
- Vyplňte Žádost o vypracování cenové nabídky (tlačidlo Mám zájem)
- Na základě Vaší žádosti vypracujeme cenovou nabídku
- Po akceptování cenové nabídky připravíme návrh Smlouvy o poskytování certifikačních služeb .
- Podpis Smlouvy o poskytování certifikačních služeb oběma smluvními stranami na období 3 let – stejná platnost certifikace.
- Během trvání Smlouvy o poskytování certifikačních služeb provedeme ve vaší společnosti 1 certifikační audit a 2 kontrolní audity.
Proces certifikace manažerských systémů se skládá z následujících fází:
- Přípravná fáze – znamená přípravu na audit, kdy vedoucí certifikačního orgánu jmenuje auditorský tým, jehož členy jsou vedoucí auditor, auditor a technický expert. Auditorský tým je zodpovědný za provedení auditu.
- Certifikační audit - 1. stupeň – přezkoumání dokumentace certifikované společnosti za účelem ověření splnění požadavků norem. Audit se provádí přezkoumáním poskytnuté dokumentace. Dále se zkoumá, zda klient rozumí požadavkům normy v souvislosti s hlavními činnostmi klienta. Z prvního stupně auditu je vypracován protokol, který obsahuje zjištění z auditu, spolu s určením nedostatků, které musí být do druhého stupně auditu odstraněny.
- Certifikační audit - 2. stupeň – audit se realizuje u zákazníka a v jeho jednotlivých provozech. Druhý stupeň auditu se provádí do 6 měsíců od prvního stupně auditu, aby byla zajištěna relevance výstupů z prvního stupně.
Provedení auditu se skládá z následujících kroků:
- Příprava – vedoucí auditor připraví program auditu spolu s časovým harmonogramem a požadavky na účast kompetentních osob za jednotlivé auditované oblasti
- Realizace – proces výkonu auditu
- Ukončení – závěrečné setkání auditorského týmu spolu se zástupci certifikované společnosti. Na setkání se vyhodnotí průběh auditu, zjištěné neshody a určí se termíny pro jejich odstranění.
- Hodnocení – vedoucí auditor vypracuje Zprávu z certifikačního auditu, která je výstupním dokumentem. Vedoucí auditor odpovídá za přesnost a úplnost Zprávy z certifikačního auditu. Zpráva z certifikačního auditu obsahuje zjištěné skutečnosti a neshody z certifikačního auditu.
- Udělení certifikátu – pokud vedoucí certifikačního orgánu nezjistí rozhodující skutečnosti, které by odporovaly zjištěním vedoucího auditora uvedeným ve Zprávě z certifikačního auditu, povolí udělení certifikátu.
4. Dozorové audity
Pro zachování certifikace je nezbytné v rámci certifikačního cyklu, 3 let od data rozhodnutí o certifikaci, provést dva dozorové audity systému managementu certifikované organizace. Dozorové audity se provádějí na základě Smlouvy o poskytování certifikačních služeb posuzovaného systému managementu v době platnosti certifikace. Pro stanovení termínu obou dozorových auditů je rozhodující datum vydání certifikátu. Musí být proveden minimálně jeden audit každý kalendářní rok. Přípustný rozdíl je - 3 / +1 měsíc, pokud speciální předpisy nestanovují jiné lhůty.
Do recertifikačního (opakovaného) auditu musí být auditované všechny kapitoly systému managementu certifikované organizace.
V rámci dozorových auditů musí dozor pověřeným auditorem, resp. auditory zahrnovat:
- interní audity a přezkoumání managementu;
- přezkoumání činností přijatých vzhledem k neshodám zjištěným při předchozím auditu;
- vyřizování stížností zákazníků a oznámení od zúčastněných stran;
- efektivnost systému managementu z pohledu dosahování cílů klienta a plánovaných výsledků příslušného systému managementu;
- pokrok v plánovaných činnostech zaměřených na trvalé zlepšování;
- pokračování provozních kontrol;
- přezkoumání jakýchkoli změn;
- používání certifikátu a certifikační značky a odkazů na certifikaci CeMS-CO s.r.o. klientem.
5. Recertifikace
Recertifikační audit se provádí před skončením platnosti certifikátu tak, aby platnost nového certifikátu navazovala na předchozí. Probíhá v souladu s postupy certifikačního auditu. Cílem recertifikačního auditu je potvrdit pokračující shodu a efektivnost systému managementu jako celku, jakož i pokračující důležitost a aplikovatelnost na rozsah certifikace.
Při recertifikačním auditu je auditováno plnění všech požadavků příslušné normy systému managementu nebo jiného normativního dokumentu.
Klient poskytne k tomuto účelu relevantní dokumentaci o výkonnosti systému managementu během posledního certifikačního cyklu a zprávy z předchozích dozorových auditů.
Recertifikační audit zahrnuje audit na místě, který se týká:
- efektivnosti systému managementu v jeho celku na základě interních a externích změn a jeho neustálou významnost a aplikovatelnost na rozsah certifikace;
- prokázaného závazku udržovat efektivnost a zlepšovat systém managementu s cílem zvýšit celkovou výkonnost;
- efektivnosti systému managementu vzhledem k dosahování cílů certifikovaného klienta a zamýšlené výsledky příslušného systému/systémů managementu.
Seznam ISO norem, které certifikujeme