Pražákova 1008/69, 639 00 Brno
cs
sk
en
de

Jak lze zvládnout stres?

Co je stres?

Stres je normální psychická a fyzická reakce na neustále rostoucí nároky života. Náš mozek je stavěný na to, aby zvládal stresové situace. Když náš mozek vnímá hrozby, uvolňují se průvaly hormonů, které se ženou naším tělem. Toto uvolňování je známé jako reakce "bojuj nebo uteč" a dochází k němu nejen v extrémně stresových situacích, ale i při každodenních stresorech.

Bojuj nebo uteč

"Bojuj nebo uteč"

S rostoucí úrovní stresu, která byla identifikována v současném světě, se náš "poplašný systém" vypíná jen zřídka. Stres může člověka pohltit do té míry, že se odpojí od svých každodenních činností, povinností, rodiny, přátel a blízkých. Všichni se každý den setkáváme s určitým množstvím stresu, ale obvykle se s ním dokážeme vyrovnat a pokračovat v tom, co je potřeba udělat.

Vysoká úroveň stresu může mít negativní vliv na vaše zdraví, vztahy nebo kvalitu života!

 

Co tedy dělat, když hladina stresu prudce stoupne a zdá se, že ho nedokážeme dostat pod kontrolu?

Existuje několik technik, které doporučují zdravotničtí pracovníci, a všechny sahají od odloučení na určitý čas až po fyzickou aktivitu.

Prvním krokem k zvládnutí stresu je identifikovat spouštěče stresu.

Některé jsou zřejmé, například nápor v práci, problémy ve vztahu nebo finanční těžkosti, ale stres mohou vyvolávat i pozitivní události, například plánování svatby.

Druhým krokem je promyslet si strategie na zvládání stresorů, které jste identifikovali.

Můžete udělat dočasné změny, které vám pomohou zvládnout stres, například vypnout televizi, vypnout notebook nebo jít na procházku ven. V situacích, kdy nemůžete udělat dočasnou změnu, zkuste promyslet způsoby, jak můžete snížit faktor podráždění, který je se stresorem spojený. Někdy může být faktor podráždění nejhorší částí stresoru.

 

Jaké jsou nejčastější reakce na stres?

  • Bolesti: Bolesti hlavy, zad, krku, žaludku, napjaté svaly, sevřená čelist
  • Hladina energie a spánek: Pocit únavy bez dobrého důvodu, problémy se spánkem
  • Pocity: Úzkost, hněv, deprese, bezmocnost, nekontrolovatelnost, napětí
  • Další emoční příznaky: Snadno podrážděný, netrpělivý, zapomnětlivý

Reakce na stres

Některé techniky, které se doporučují na zvládnutí stresu, jsou meditace, tai-či, mindfulness a joga nebo vykonávání aktivnějších činností, jako jsou procházky na čerstvém vzduchu, běhání nebo sportování.

Kontrolovaným faktorem při zvládání stresu může být i naše strava. Vyváženější konzumace ovoce a zeleniny může našemu tělu poskytnout vhodnější výživu, než kdybychom se obraceli k mastným a nezdravým "jídlům útěchy".

Důležité je dbát i na pravidelné konzumování porcí normální velikosti. Změna stravovacích návyků může způsobit více škody než užitku a může také přispět k zvýšení úrovně stresu, který vaše tělo prožívá.

 

Při zvládání stresu si je třeba dávat pozor i na „samomluvu“.

Místo toho, abyste si řekli něco jako: "To nezvládnu," změňte negativní tvrzení na pozitivní, například: "Udělám, co bude v mých silách."

Další výroky, které můžete změnit, jsou: "všechno se kazí" na "zvládnu to, když udělám jeden krok za druhým" a "nesnáším, když se to stane" na "vím, jak to zvládnout, už jsem to dělal". Změna způsobu, jakým hodnotíte situace tím, že mluvíte sami se sebou, může drasticky změnit úroveň stresu, kterou pro vás daná situace představuje.

Uvědomění si nezdravých návyků, ke kterým se obracíte, může také pomoci člověku posoudit stresor a provést potřebné změny v reakci na něj.

 

Mezi nezdravé návyky patří například:

  • Pití alkoholu
  • Kouření
  • Sezení před televizí nebo počítačem
  • Odkládání věcí
  • Vyplňování každé minuty dne, aby člověk nemusel čelit svým problémům
  • Vybíjení si stresu na jiných
  • Přejídání se nebo nejezení
  • Odtažení se od přátel, rodiny a každodenních činností

 

Rozpoznání nezdravých návyků a jejich proměna na pozitivní může změnit život namísto toho, abyste nechali stres řídit váš život:

  • Mluvte s rodinou a přáteli
  • Věnujte se každodenní fyzické aktivitě
  • Přijměte věci, které nemůžete změnit
  • Nezapomínejte se smát
  • Vzdejte se zlozvyků
  • Zpomalte
  • Dopřejte si dostatek spánku
  • Udelejte si pořádek
  • Buďtě vděční za to, co máte
  • Snažte se netrápit maličkostmi

Zbavte se stresu a dívejte se ve svém životě více na pozitiva než na negativa!

 

Doporučená školení:

Název školení Trvání školení Místo konání Cena Nejbližší termín
2 dny (8:00 - 14:00)
Online 8 900,00 CZK
10 769,00 CZK s DPH
05.12.2024 - 06.12.2024 + 5

Podobné články

Hurá procesy - 1. část

Hurá procesy - 1. část

KATEGORIE

Pojem proces je v dnešní době velmi populární slovo. Avšak lidé často nevědí, co tento pojem znamená. Víte, co to ten proces vlastně je?

Zobrazit víc
Světový den kvality – Oslava neustálého zlepšování

Světový den kvality – Oslava neustálého zlepšování

KATEGORIE

Světový den kvality slavíme každý rok, druhý listopadový čtvrtek. V roce 2024 je to 14. listopad. Tento den se zaměřujeme na důležitost kvality ve všech oblastech našeho života, protože kvalita je neodmyslitelnou součástí našich životů, ať už při výrobě produktů nebo poskytování služeb.

Zobrazit víc

Quishing

Quishing je novodobý nástroj pro kyberzločince. Je to pokročilá forma phishingového útoku, která zneužívá QR kódy s cílem získat citlivá data, pomocí naskenovaného QR kódu, do vašeho chytrého telefonu. Po naskenování takového kódu QR může uživatel skončit na webu, který se tváří důvěryhodně, ale slouží ke sběru osobních údajů, jako jsou zadání a hesla nebo platební údaje.

Zobrazit víc
Méně známé ISO normy - k čemu slouží?

Méně známé ISO normy - k čemu slouží?

KATEGORIE

V dnešním konkurenčním prostředí se firmy snaží neustále zlepšovat své služby a produkty. Jedním z nástrojů, který jim v tom pomáhá, jsou normy ISO. V tomto článku se zaměříme na čtyři konkrétní normy – ISO 17100, ISO 28000, ISO 18788 a ISO 41001 – a vysvětlíme, proč jsou důležité pro různé oblasti podnikání.

Zobrazit víc

Newsletter