Pražákova 1008/69, 639 00 Brno
cs
sk
en
de

Jaké výhody přináší whistleblowing?

KATEGORIE
|
AUTOR

Dne 23. listopadu 2022 schválila vláda nový návrh zákona o ochraně oznamovatelů, který implementuje Směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie. Lhůta pro implementaci této směrnice ale uplynula již v prosinci 2021, takže veřejná správa je již povinná se touto směrnicí řídit. Pro menší zaměstnavatele s počtem 50 až 250 zaměstnanců je v návrhu zákona stanovena účinnost k 15. prosinci 2023, pro ostatní společnosti se bude odvíjet od délky legislativního procesu, přičemž se dá očekávat přibližně od poloviny letošního roku.

 
Whistleblowing poskytuje důležitou službu jak organizaci, tak širší společnosti. Whistleblowing představuje důvěrný způsob podávání oznámení o protispolečenské činnosti.

Pojďme si představit jednotlivé výhody whistleblowingu:

  1. Boj proti podvodům – je důležité podporovat lidi, aby mluvili o korupci a nekalé činnosti. Má to odstrašující efekt, aby lidé nepáchali nelegální činnost, což přispívá ke snižování rizika podvodu.
  2. Vyhnout se poškození dobrého jména společnosti – pokud se problém nahlásí interně, umožňuje to společnosti řešit záležitosti interně a diskrétně. Anonymní systém nahlašování oznámení pomáhá tomu, kdo se necítí bezpečně, aby mohl podat oznámení. Pokud by neexistoval interní systém ohlašování a prověřování oznámení, mohly by se interní informace dostat na veřejnost, což by mohlo potenciálně ohrozit dobré jméno společnosti.
  3. Prevence vystupňování záležitosti – whistleblowing umožňuje organizaci řešit problémy včas. Pokud se informace dostanou k určenému týmu lidí/odpovědné osobě, společnost může na vzniklé problémy reagovat promptně a předcházet závažnějšímu poškození.
  4. Minimalizování ztrát – pokud společnost ví o nelegálních aktivitách, na základě oznámení zaměstnance, umožňuje jí to rychle reagovat na vzniklý problém a zabránit tomu, aby se situace v budoucnosti opakovala. Společnost se tak vyhne bolestivým ztrátám, které poškozují zaměstnance, klienty, ale i dodavatele.
  5. Zvyšování povědomí – bez odvahy whistleblowerů bychom si možná neuvědomovali, že se ve společnosti dějí nelegální a neetické záležitosti.
  6. Vytváření otevřené kultury – společnost, která ukazuje, že aktivně podporuje zaměstnance, aby nahlásili obavy a podporuje je v tom, získá větší důvěru. Otevřená a čestná kultura obvykle vytváří lepší pracovní vztahy, čímž přispívá k vyšší produktivitě. Také je pravděpodobnější, že loajální zaměstnanci ohlásí problém interně, než by informace zveřejnili externě.

 

Má Vaše společnost zaveden vnitřní systém prověřování oznámení? Je Váš systém funkční? Mohou zaměstnanci důvěrně podávat oznámení?

 

Doporučená školení:

Název školení Trvání školení Místo konání Cena Nejbližší termín
1 den (8:00 - 14:00)
Online 3 900,00 CZK
4 719,00 CZK s DPH
22.05.2025 + 3
2 dny (08:00 - 14:00)
Online 4 900,00 CZK
5 929,00 CZK s DPH
22.05.2025, 30.05.2025 + 3

Mohlo by Vás zajímat:

Podobné články

ISO 37001:2025: Nový standard pro boj proti úplatkářství v digitálním věku

ISO 37001:2025: Nový standard pro boj proti úplatkářství v digitálním věku

KATEGORIE

V dnešním globalizovaném a digitálně propojeném světě, kde obchodní transakce překračují hranice a technologie mění způsob, jakým podnikáme, představuje úplatkářství a korupce neustálou a stále sofistikovanější hrozbu pro podniky všech velikostí. S příchodem normy ISO 37001:2025 přichází nový standard, který pomáhá organizacím efektivněji čelit těmto výzvám.

Zobrazit víc
Navrhované změny v ESG a dobrovolné standardy

Navrhované změny v ESG a dobrovolné standardy

KATEGORIE

Na konci letošního února vydala Evropská komise návrh na zmírnění povinností v oblasti ESG reportingu. Cílem návrhu je snížit administrativní zátěž podniků spojenou s tvorbou reportu udržitelnosti. Návrh reaguje na potřebu posílit konkurenceschopnost EU a sladit regulace s reálnými možnostmi podniků.

Zobrazit víc
Cyber Resilience Act: Týká se vás? Zkuste si tento rychlý test!

Cyber Resilience Act: Týká se vás? Zkuste si tento rychlý test!

KATEGORIE

Cyber Resilience Act je nové nařízení EU, které přináší přísnější pravidla kybernetické bezpečnosti pro produkty s digitálními prvky. Týká se vás?

Zobrazit víc
Jaké typy auditů rozlišujeme v systémech managementu?

Jaké typy auditů rozlišujeme v systémech managementu?

KATEGORIE

Předtím, než se seznámíme s různými typy auditů, je důležité vysvětlit, co je to audit a jaká je jeho úloha.

Zobrazit víc

Newsletter