Pražákova 1008/69, 639 00 Brno
cs
sk
en
de

Co je to OEE a proč je důležité?

S rostoucí konkurencí na trhu musí výrobci zvyšovat produktivitu výroby kvalitních výrobků. V dnešní ekonomice se od vás očekává, že budete neustále zlepšovat návratnost celkového kapitálu. Protože je obtížné získat kapitál na výstavbu nových, účinnějších závodů a nákup nových zařízení, často musíte splnit rostoucí výrobní požadavky se současným vybavením a zařízením a současně vedle toho ještě snižovat výdaje.

 

Co je to OEE?

Jedním z nejvýznamnějších ukazatelů pro měření produktivity výroby a využitelnosti strojů a zařízení je OEE (Overall Equipment Effectiveness) - (Celková účinnost zařízení). OEE poprvé použil Seiichi Nakajima, zakladatel totální produktivní údržby (TPM), který popsal způsob, jakým sledovat výkonnost výroby.

OEE nabízí uživatelům vynikající způsob, jak sledovat účinnost a trendy výroby zařízení. Zavedením OEE získají společnosti důležité poznatky pro zlepšení výrobních procesů a minimalizaci plýtvání zdroji.

 

Výpočet OEE

OEE sleduje nejběžnější a nejdůležitější zdroje ztráty produktivity ve výrobním procesu a rozděluje je do tří kategorií: Dostupnost, Výkon a Kvalita.

Dostupnost: měří ztráty produktivity při zastaveních, jako jsou poruchy zařízení, změny (nastavení, úpravy) a čekání.

Výkon: měří ztráty v důsledku pomalých výrobních cyklů (faktory, které způsobují, že proces běží rychlostí nižší než je maximální možná rychlost-ideální čas cyklu).

Kvalita: měří ztráty z vyrobených dílů, které nesplňují požadavky na kvalitu.

OEE

 

Struktura časů výroby

Struktura časů výroby

 

Proč je OEE důležité?

Analýza výroby prostřednictvím celkové účinnosti zařízení má tři hlavní výhody:

  1. Zvýšení výstupní kapacity

OEE pomáhá identifikovat úzká místa, které se vyskytují v procesech. Klíčem je sběr a důkladná analýza údajů v reálném čase. Předpovídáním a odstraňováním poruch zařízení lze zmírnit jeden z největších problémů ve výrobě - prostoje.

  1. Snížení nákladů

Preventivní údržba založená na údajích OEE má další výhodu. Úspěšnou prevencí nákladných oprav a prodloužených prostojů můžete udržet pod kontrolou náklady související se zařízením.

  1. Zlepšení produktivity a provozního zisku.

Konečný cíl optimalizace OEE je jednoduchý. Vyrobit více zboží za stejný čas. V kombinaci se zvýšenou kvalitou výroby budete nakonec moci obsloužit více zákazníků, a to pomáhá při dosahování vyššího cíle - zvýšeného provozního zisku.

Publikováno referenční hodnoty pro faktory OEE jsou také vynikajícími indikátory konkurenceschopnosti na trhu. Podle výrobce automobilů Toyota je již desetiletí považována za světovou třídu tzv. World Class OEE hodnota 85%, přičemž tato hodnota je dosažena při Dostupnosti = 90%, výkonu = 95% a Kvalitě = 99%.

Typická hodnota pro výrobce 60% ukazuje, že existuje značný prostor pro zlepšení, zatímco 40% je považována za nízkou, ale ne neobvyklou pro výrobce, kteří právě začínají sledovat a zlepšovat výkon. Ve většině případů je možné nízkou hodnotu snadno zlepšit pomocí snadno použitelných opatření.

Pro lídry ve výrobě, kteří hledají skutečné zlepšení výkonu, je sledování OEE v reálném čase účinným nástrojem pro identifikaci příležitostí k dosažení nejlepších výsledků.

Doporučená školení:

Název školení Trvání školení Místo konání Cena Nejbližší termín
2 dny (8:00 - 14:00)
Online 8 900,00 CZK
10 769,00 CZK s DPH
05.06.2025 - 06.06.2025 + 6
1 den (8:00 - 14:00)
Online 4 900,00 CZK
5 929,00 CZK s DPH
14.07.2025 + 1

Podobné články

Jaké změny aktuálně schválilo EU pro firmy ke ESG? Co znamená OMNIBUS?

Jaké změny aktuálně schválilo EU pro firmy ke ESG? Co znamená OMNIBUS?

KATEGORIE

V posledních dnech a týdnech se v souvislosti s problematikou ESG velmi často diskutuje téma OMNIBUS. Co to znamená? Povíme si více...

Zobrazit víc
ISO 37001:2025: Nový standard pro boj proti úplatkářství v digitálním věku

ISO 37001:2025: Nový standard pro boj proti úplatkářství v digitálním věku

KATEGORIE

V dnešním globalizovaném a digitálně propojeném světě, kde obchodní transakce překračují hranice a technologie mění způsob, jakým podnikáme, představuje úplatkářství a korupce neustálou a stále sofistikovanější hrozbu pro podniky všech velikostí. S příchodem normy ISO 37001:2025 přichází nový standard, který pomáhá organizacím efektivněji čelit těmto výzvám.

Zobrazit víc
Navrhované změny v ESG a dobrovolné standardy

Navrhované změny v ESG a dobrovolné standardy

KATEGORIE

Na konci letošního února vydala Evropská komise návrh na zmírnění povinností v oblasti ESG reportingu. Cílem návrhu je snížit administrativní zátěž podniků spojenou s tvorbou reportu udržitelnosti. Návrh reaguje na potřebu posílit konkurenceschopnost EU a sladit regulace s reálnými možnostmi podniků.

Zobrazit víc
Cyber Resilience Act: Týká se vás? Zkuste si tento rychlý test!

Cyber Resilience Act: Týká se vás? Zkuste si tento rychlý test!

KATEGORIE

Cyber Resilience Act je nové nařízení EU, které přináší přísnější pravidla kybernetické bezpečnosti pro produkty s digitálními prvky. Týká se vás?

Zobrazit víc

Newsletter