Pražákova 1008/69, 639 00 Brno
cs
sk
en
de

ISO 22301 - Systematický přístup k ochraně, i Vašeho, byznysu

KATEGORIE
|
AUTOR

ISO 22301 - ochrana i Vašeho byznysu

 

Podívejme se na nedávné podmínky v regionu střední Evropy. Uvedeme pár příkladů událostí, které mohou mít vliv i na vaši organizaci, nebo podnikání:

  • Covid 19 (SARS-CoV-2) - globální pandemie (více kmenů) - prosinec 2019 / současnost
  • Tornádo na Moravě (rychlost větru 219 km / h) - masivní poškozených 6 obcí, ztráty na životech, desítky zraněných - červen 2021
  • Výpadky dodávek elektrické energie (severo-západní Slovensko) - po bouřích bez elektřiny 4200 domácností a dalších odběrných míst - červen 2021
  • Povodně na celém území Slovenska (3. stupeň povodňové aktivity - nejvyšší: Nové Zámky - sever, Žarnovica, Banská Bystrica, Košice okolí - Hornád a Třebíč - Roňava ...) - květen 2021
  • Výpadek internetových služeb (optická infrastruktura mobilního operátora) - nedostupné oblasti na celém území Slovenska (také výpadky dalších telekomunikačních služeb) - září 2020
  • Kroupy na více místech na Slovensku (o průměru 5 cm a více) - průměr 8 cm, 27. června 2019, Košice - červen 2019

Trochu historie

Téma kontinuity je úzce provázána s požadavky na dostupnost poskytovaných služeb, ale i procesů. A samozřejmě se ztrátami, které může tato nedostupnost způsobit.

  • V 70-tých letech začal v IT světě rezonovat pojem Disaster Recovery. Jednalo se zejména o bezpečnost datových center (např. Sungard Availability Services, Sri Lanka, 1978). Zaměření na takzvané "hot" (vyžadovalo se: úplné duplikování), "warm" (vyžadovalo se: zálohování vybraných procesů) a "cold" (vyžadoval se: alternativní prostor) lokality bylo v té době klíčové.
  • S rychlým rozvojem téměř všech odvětví došlo i k vývoji a potřebě systémového přístupu.
  • V roce 2007 byl BSI (British Standards Institution) publikovaný standard BS 25999-2, který je považován za základ současného přístupu k řízení kontinuity. Tak jak ho známe v kvalitě, informační bezpečnosti a dalších systémech managementu.
  • V roce 2012 byla poprvé publikována norma ISO 22301. Jednalo se zároveň o první standard, který zcela přijal nový formát jednotné High Level Structure (HLS = struktura 10 kapitol, které již používají všechny ISO normy zaměřené na systémy managementu).

 

ISO 22301

ISO 22301 definuje požadavky na systém management kontinuity podnikání.

  • Tyto požadavky jsou aplikovatelné ve všech organizacích nebo v jejich částech, bez ohledu na typ, velikost a charakter organizace.
  • V roce 2019 bylo znění ISO 22301 revidovány. Některé požadavky byly vypuštěny a zároveň došlo k úpravě vybraných formulací. Cílem změn (komise ISO / TC 292) bylo zejména zjednodušení, srozumitelnost a praktická aplikovatelnost.

 

ČSN EN ISO 22301

1. 5. 2020 byla vydána revize normy ČSN EN ISO 22301, která nahrazuje ČSN EN ISO 22301 z listopadu 2013.

Podpora ÚNMS a ISO

Obě organizace (ÚNMS, ISO), v souvislosti s COVID-19 zpřístupnily bezplatně několik technických norem, například:

  • ISO 22301:2019, Security and resilience – Business continuity management systems – Requirements
  • ISO/PAS 45005:2020 Occupational health and safety management — General guidelines for safe working during the COVID-19 pandemic

Autor: Martin Kašša, zpracovatel STN EN ISO 22301

použité zdroje:

  • https://www.iso.org/covid19
  • https://www.unms.sk/?covid-19-aktualne-informacie&sprava=unms-sr-v-boji-proti-ochoreniu-covid- 19-bezodplatne-spristupnil-dalsie-technicke-normy
  • https://bcms.sk

Podobné články

ISO 37001:2025: Nový standard pro boj proti úplatkářství v digitálním věku

ISO 37001:2025: Nový standard pro boj proti úplatkářství v digitálním věku

KATEGORIE

V dnešním globalizovaném a digitálně propojeném světě, kde obchodní transakce překračují hranice a technologie mění způsob, jakým podnikáme, představuje úplatkářství a korupce neustálou a stále sofistikovanější hrozbu pro podniky všech velikostí. S příchodem normy ISO 37001:2025 přichází nový standard, který pomáhá organizacím efektivněji čelit těmto výzvám.

Zobrazit víc
Navrhované změny v ESG a dobrovolné standardy

Navrhované změny v ESG a dobrovolné standardy

KATEGORIE

Na konci letošního února vydala Evropská komise návrh na zmírnění povinností v oblasti ESG reportingu. Cílem návrhu je snížit administrativní zátěž podniků spojenou s tvorbou reportu udržitelnosti. Návrh reaguje na potřebu posílit konkurenceschopnost EU a sladit regulace s reálnými možnostmi podniků.

Zobrazit víc
Cyber Resilience Act: Týká se vás? Zkuste si tento rychlý test!

Cyber Resilience Act: Týká se vás? Zkuste si tento rychlý test!

KATEGORIE

Cyber Resilience Act je nové nařízení EU, které přináší přísnější pravidla kybernetické bezpečnosti pro produkty s digitálními prvky. Týká se vás?

Zobrazit víc
Jaké typy auditů rozlišujeme v systémech managementu?

Jaké typy auditů rozlišujeme v systémech managementu?

KATEGORIE

Předtím, než se seznámíme s různými typy auditů, je důležité vysvětlit, co je to audit a jaká je jeho úloha.

Zobrazit víc

Newsletter