Pražákova 1008/69, 639 00 Brno
cs
sk
en
de

Kapky proti tvrdohlavosti

tvrdohlavost osla

Je známo, že lidský mozek odmítá nové věci. Jednoduše nás chce chránit před nepoznaným. Vy, jako manažer, však chcete aktivně až proaktivně zavádět změny, které vám zajistí rozvoj podnikání na dnešním nepředvídatelném trhu. Jak však na to, pokud jsou vaši spolupracovníci tvrdohlaví, rozhíčkaní z minulých období a sedkajú si pohodlně v komfortní zóně?


Na základě dvou zkušeností (osobní i profesní lekce) během tohoto týdne uvádím seznam kroků, které jsem využil. Podpořil jsem ho další úžasnou vlastností našeho mozku a tou je schopnost přizpůsobit se. 

 

Co se vlastně stalo? Člověk, na kterého jsem se snažil dlouhodobě ovlivnit, se změnám a růstu úspěšně vyhýbal, ba až je sabotoval. Změnil jsem tedy přístup a od tlaku jsem přešel k sofistikovanějším nástrojům. A hle, zafungovalo to, změny jsou přijaty.

Tyto kroky by mohly pomoci i vám:

  1. Nastavte si vizi, definujte cílový stav, podpořte ji odpovědí na otázku "Proč tu změnu potřebujete?".
  2. Pokud je to možné, vytvořte v týmu mapu, jak se do cíle budete ubírat. Pokud to Vaši spolupracovníci dosud úspěšně ignorovali, využijte externích konzultantů. Pro vaše kolegy to bude sice trochu těžší, protože tam nebude fungovat tzv. IKEA efekt. I v tomto případě to tak bylo.
  3. Pokud krok číslo 2 nefunguje, protože lidé nechtějí ani slyšet o změnách, platí staré známé rčení, že na vlastním dvorku je těžké být prorokem, a proto je dobré využít jakýsi budíček od externích konzultantů. Vytvořil jsem tedy prostředí: "OK, já se budu měnit a na ostatní netlačím".
  4. Komunikujte a vizualizujte dohodnuté kroky. Lidé nejsou vždy aktivně, nebo proaktivně nastavení a změnu stráví až později.. Když to mají na očích, tak jim to spíše "docvakne". Na VISIONBOARD jsem zveřejnil kroky, které dělám i s návodem, jak to dělám.
  5. Dalším nástrojem, který jsem uplatnil, byla konzistentnost s nulovou tolerancí. Ti, kteří mě znají z našich školení, vědí, že jsem k sobě tvrdý. Jsem zastáncem pravidla, že 100% rozhodnutí fungují lépe než 99%. Teď jsem toto pravidlo nenásilně uplatnil i vůči druhým. Prostě jsem už staré postupy nepřijímal. 
  6. Pokud bych měl shrnout nejsilnější nástroje na zvládání tvrdohlavých odpůrců změn, tak by to bylo toto: ČAS a VIZUALIZACE. Chápu, že čas je velmi důležitý, možná nejdůležitější faktor v projektovém "trojimperativu". Co však v takových specifických případech funguje, je konzekventnost malých kroků. Říká se, že kapka vody svojí vytrvalostí rozdrtí i kámen.

Určitě doporučuji tento seznam doplnit i o jasné zadání. Někteří lidé jsou v projektech realizátoři a jednoduše nechtějí převzít odpovědnost. Příčin může být několik. V tomto případě mi to však zafungovalo. Držím vám palce, ať to klapne i u vás. Pokud byste si s tím nevěděli rady, rádi vám s tím pomůžeme na našich trénincích leadershipu a komunikace.

 

Martin Zibrín, lektor CeMS

Doporučená školení:

Název školení Trvání školení Místo konání Cena Nejbližší termín
1 den (8:00 - 14:00)
Online 4 900,00 CZK
5 929,00 CZK s DPH
02.12.2024 + 6
1 den (8:00 - 14:00)
Online 4 900,00 CZK
5 929,00 CZK s DPH
09.12.2024 + 5
2 dny (8:00 - 14:00)
Online 8 900,00 CZK
10 769,00 CZK s DPH
10.12.2024 - 11.12.2024 + 6
2 dny (8:00 - 14:00)
Online 8 900,00 CZK
10 769,00 CZK s DPH
27.03.2025 - 28.03.2025 + 1

Podobné články

Hurá procesy - 1. část

Hurá procesy - 1. část

KATEGORIE

Pojem proces je v dnešní době velmi populární slovo. Avšak lidé často nevědí, co tento pojem znamená. Víte, co to ten proces vlastně je?

Zobrazit víc
Světový den kvality – Oslava neustálého zlepšování

Světový den kvality – Oslava neustálého zlepšování

KATEGORIE

Světový den kvality slavíme každý rok, druhý listopadový čtvrtek. V roce 2024 je to 14. listopad. Tento den se zaměřujeme na důležitost kvality ve všech oblastech našeho života, protože kvalita je neodmyslitelnou součástí našich životů, ať už při výrobě produktů nebo poskytování služeb.

Zobrazit víc

Quishing

Quishing je novodobý nástroj pro kyberzločince. Je to pokročilá forma phishingového útoku, která zneužívá QR kódy s cílem získat citlivá data, pomocí naskenovaného QR kódu, do vašeho chytrého telefonu. Po naskenování takového kódu QR může uživatel skončit na webu, který se tváří důvěryhodně, ale slouží ke sběru osobních údajů, jako jsou zadání a hesla nebo platební údaje.

Zobrazit víc
Méně známé ISO normy - k čemu slouží?

Méně známé ISO normy - k čemu slouží?

KATEGORIE

V dnešním konkurenčním prostředí se firmy snaží neustále zlepšovat své služby a produkty. Jedním z nástrojů, který jim v tom pomáhá, jsou normy ISO. V tomto článku se zaměříme na čtyři konkrétní normy – ISO 17100, ISO 28000, ISO 18788 a ISO 41001 – a vysvětlíme, proč jsou důležité pro různé oblasti podnikání.

Zobrazit víc

Newsletter