Pražákova 1008/69, 639 00 Brno
cs
sk
en
de

Jaké jsou nejčastější problémy organizací certifikovaných dle IATF 16949?

KATEGORIE
|
AUTOR

banner - Jaké jsou nejčastější problémy pro organizace v IATF 16949?


Podle výsledků z auditů třetích stran (certifikační orgány) v IATF světové databázi je nejčastějším problémem pro organizace uplatňující požadavky automobilové normy IATF16949: 2016 oblast řízení neshody a přijímání nápravného opatření a s tím úzce související oblast řešení problémů.

 

Pareto diagram Top 10 závažných neshod z auditů třetích stran podle standardu IATF16949: 2016 na konci 2019

 
Pareto diagram Top 10 závažných neshod z auditů třetích stran podle standardu IATF16949: 2016 na konci 2019. 
    

Globální trend ukazuje, že organizace nepřijímají účinná nápravná opatření pro neshody, které byly zjištěny během auditů třetích stran, a jejich procesy řešení problémů nejsou při řešení těchto problémů efektivní. Během kontrolních auditů proto zjišťují opakované neshody spolu s další závažnou neshodou, která se zaznamenává pro proces nápravných opatření.

Klíčem k úspěšnému řešení problémů je najít a odstranit hlavní příčinu, takzvaný "kořen" problému.

Pokud kořenová příčina není jasně identifikována, je lákavé místo toho vyřešit symptomy nebo dopad problému. Ačkoli problém vypadá "vyřešen", kořenová příčina se opět objeví. Cyklus opakovaného řešení příčin je často velmi nákladný, protože spotřebovává zdroje (čas, materiály, IS atd.). Tomu by se měly organizace vyhnout.

Řešení problémů lze definovat jako proces k identifikaci kořenových příčin. Jeho cílem je vyřešit problémy pomocí strukturovaného a týmového přístupu. Mnoho organizací přistupuje k řešení problémů tak, že obvykle pouze reaguje na selhání některého procesu odstraněním následků selhání. Organizace však může řešením problémů výrazně přispívat k jejímu neustálému zlepšování. Konečným cílem účinného řešení problémů je aplikovat získané zkušenosti týmu pro předcházení selhání dříve, než k selhání dojde.

 

CeMS nabízí školení a podporu související s efektivním řešením problémů (např. Problem solving, Global 8D, FMEA). Bližší informace naleznete v sekci školení

 

Podobné články

Jaké změny aktuálně schválilo EU pro firmy ke ESG? Co znamená OMNIBUS?

Jaké změny aktuálně schválilo EU pro firmy ke ESG? Co znamená OMNIBUS?

KATEGORIE

V posledních dnech a týdnech se v souvislosti s problematikou ESG velmi často diskutuje téma OMNIBUS. Co to znamená? Povíme si více...

Zobrazit víc
ISO 37001:2025: Nový standard pro boj proti úplatkářství v digitálním věku

ISO 37001:2025: Nový standard pro boj proti úplatkářství v digitálním věku

KATEGORIE

V dnešním globalizovaném a digitálně propojeném světě, kde obchodní transakce překračují hranice a technologie mění způsob, jakým podnikáme, představuje úplatkářství a korupce neustálou a stále sofistikovanější hrozbu pro podniky všech velikostí. S příchodem normy ISO 37001:2025 přichází nový standard, který pomáhá organizacím efektivněji čelit těmto výzvám.

Zobrazit víc
Navrhované změny v ESG a dobrovolné standardy

Navrhované změny v ESG a dobrovolné standardy

KATEGORIE

Na konci letošního února vydala Evropská komise návrh na zmírnění povinností v oblasti ESG reportingu. Cílem návrhu je snížit administrativní zátěž podniků spojenou s tvorbou reportu udržitelnosti. Návrh reaguje na potřebu posílit konkurenceschopnost EU a sladit regulace s reálnými možnostmi podniků.

Zobrazit víc
Cyber Resilience Act: Týká se vás? Zkuste si tento rychlý test!

Cyber Resilience Act: Týká se vás? Zkuste si tento rychlý test!

KATEGORIE

Cyber Resilience Act je nové nařízení EU, které přináší přísnější pravidla kybernetické bezpečnosti pro produkty s digitálními prvky. Týká se vás?

Zobrazit víc

Newsletter