V článku se dočtete o čem je norma ISO 41001 Facility management - systémy řízení, pro které organizace je vhodná, k čemu slouží a jaký je postup pro úspěšné zavedení normy.
Norma ISO 41001 byla vydána v listopadu 2018, čímž se řadí mezi nově vzniklé normy řady ISO. Definuje požadavky na facility management spolu s návodem k použití. Je zaměřena na organizace, které vykonávají správu budov tzv. facility management.
V případě normy ISO 41001 se její požadavky nevztahují konkrétně na žádný sektor. Norma je určena pro všechny typy organizací (veřejný i soukromý sektor).
Norma pomůže organizacím, které vykonávají nějaký prvek ze zprávy budov v různých směrech zavedením společného přístupu a souborů procesů, na které se lze odvolávat. Společnosti provádějící údržbu budov mají velký vliv na ochranu zdraví a bezpečnost pracovníků na pracovišti. Norma ISO 41001 organizací pomůže snížit dopad na životní prostředí ale i výrazně ušetřit náklady spojené se správou, zlepšením efektivity procesů.
V případě, že organizace využívají outsourcing správy budov mohou od svých dodavatelů požadovat aby měli implementovanou normu ISO 41001. Dodavatelé správy budov, kteří budou mít zavedenou normu ISO 41001 poskytnou dostatečné záruky, pokud jde o přístup a procesy podle jakých pracují.
Správa budov se stává stále složitější činností každé organizace. V případě, že má organizace možnost standardizovat procesy na správu budov zlepšuje se její efektivita. Zavedením normy ISO 41001 pomůže zajistit i shody s právními požadavky týkající se udržitelnosti energie a emisí.
Pomocí standardů snížíte míru vzniku chyb zaviněných lidskou činností a zlepšíte ochranu životů a zdraví při práci svým zaměstnancům a návštěvníkům budov.
Zdroj:
V dnešním globalizovaném a digitálně propojeném světě, kde obchodní transakce překračují hranice a technologie mění způsob, jakým podnikáme, představuje úplatkářství a korupce neustálou a stále sofistikovanější hrozbu pro podniky všech velikostí. S příchodem normy ISO 37001:2025 přichází nový standard, který pomáhá organizacím efektivněji čelit těmto výzvám.
Zobrazit vícNa konci letošního února vydala Evropská komise návrh na zmírnění povinností v oblasti ESG reportingu. Cílem návrhu je snížit administrativní zátěž podniků spojenou s tvorbou reportu udržitelnosti. Návrh reaguje na potřebu posílit konkurenceschopnost EU a sladit regulace s reálnými možnostmi podniků.
Zobrazit vícCyber Resilience Act je nové nařízení EU, které přináší přísnější pravidla kybernetické bezpečnosti pro produkty s digitálními prvky. Týká se vás?
Zobrazit vícPředtím, než se seznámíme s různými typy auditů, je důležité vysvětlit, co je to audit a jaká je jeho úloha.
Zobrazit víc