Pražákova 1008/69, 639 00 Brno
cs
sk
en
de

Huráá na řízení procesů - 3. část

Již víme, co je proces, proč jej popsat, jak si jej nakreslit, dokonce jak si jej nakreslit s profesionálním nástrojem QPR ProcessDesigner. Stačí to však k tomu, abychom procesy řídili? Na individuální/lokální úrovni možná ano, avšak pokud se na to podíváme z pohledu celé organizace, tak zcela určitě ne. Implementace procesního řízení v organizaci je mnohem složitější úkol, než si „jen“ nakreslit procesy, i když je to jeden z důležitých kroků.
 
Pojďme si tedy říci, jaké kroky implementace procesního řízení zahrnuje. Před tím však ještě pár důležitých informací, které je třeba si uvědomit: 
  • nejde o jednorázovou záležitost, zda jednorázový projekt
  • jedná se o začátek neustálého zlepšování a optimalizace
  • vytvořením procesně orientované organizace se uplatňuje nový přístup k managementu.
Nejdůležitější podmínkou implementace je její akceptace napříč všemi úrovněmi společnosti, včetně všech zaměstnanců.
 
A jak by to asi mělo probíhat?
Nejjednodušším krokem je najít si poradce/konzultanta a hotovo. No až tak jednoduché to není. Samozřejmě s dobrým konzultantem to jde snazší, ale ani ten nejlepší konzultant bez aktivního přístupu managementu a zaměstnanců Vaší organizace neudělá zázraky. Tak tedy jak na to?
 
Přechod na procesní management by mělo být rozhodnutím strategického charakteru, které musí být v souladu se strategií organizace. Je tedy nezbytné, aby jej učinil vrcholový management společnosti po důkladném zvážení přínosů a dopadů na organizaci. Součástí tohoto rozhodnutí musí být i definování cílů a rozsahu implementace procesního řízení ve společnosti. V neposlední řadě je nutné si zodpovědět otázku, zda implementace bude probíhat ve vlastní režii nebo s pomocí konzultanta. Neméně důležité je rozhodnutí ohledně softwarové podpory – např. již zmiňovaný QPR ProcessDesigner. Tak jako každé správné rozhodnutí, tak i toto musí obsahovat identifikaci potřebných zdrojů.
 
Následně je třeba sestavit tým, určit zodpovědnosti, kompetence a úkoly. 
 
Velmi důležitou fází je popsání současného stavu. V tomto kroku je třeba identifikovat, zmapovat a zakreslit stávající procesy ve společnosti tak, jak jsou prováděny aktuální, bez přidání optimalizace či úprav, aby „to vypadalo lépe“ než ve skutečnosti je. Součástí analýzy současného stavu je i identifikace aktuálně používané dokumentace.  Jak na to jsme si řekli v předchozím blogu. 
 
Výstupem analýzy současného stavu je procesní mapa, tedy sumarizace procesů ideálně zpracovaná do vybraného softwarového nástroje (QPR ProcessDesigner), ve kterém vytvoříme tzv. procesní model AS-IS.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Následuje analýza a optimalizace identifikovaných procesů. Součástí analýzy je identifikace chybějících kroků, činností, dokumentace, duplicitních kroků, vstupů, výstupů, apod. Cílem této fáze je na základě procesního auditu zhodnotit současné procesy a zároveň identifikovat potřebná optimalizační opatření a změny pro dosažení, lepší efektivity, vytíženosti zaměstnanců, vyšší kvality výstupů, lepší spokojenosti zákazníků apod.
 
V následujících krocích je třeba provést redesign procesů, tedy zapracovat identifikovaná optimalizační opatření a zpracovat tzv. procesní model TO-BE. Tento model již obsahuje nové procesy, změněné/optimalizované procesy, doplněné chybějící kroky, činnosti či dokumentaci. A dalo by se říci Hurráá máme hotovo. Ale teprve jsme jen začali. Dalším velmi důležitým krokem je příprava potřebných procesních ukazatelů pro měření efektivity a výkonnosti a jejich následné provázání na osobní ukazatele výkonnosti zaměstnanců (KPI). Máme nový model, ukazatele, dokumentaci... A teď asi ta nejtěžší cesta. Implementovat procesní model do života společnosti. Je třeba změnit organizační strukturu? Vznikly nám nové pracovní pozice či role? Potřebuji aktualizovat informační systémy a sběr dat pro vyhodnocování zadefinovaných ukazatelů? Jak změním reporting a controlling? Jak? Proč? Jakým způsobem? ...? ...? ...? To je jen pár otázek, které si musíme při implementaci procesního modelu do života společnosti zodpovědět. No a ještě nás čekají školení, školení, školení na nové procesy, ukazatele a s tím související interní audity, interní audity,... Samozřejmě, že nikdo není neomylný ai přesto, že zaměstnanci nové procesy zpřipomínkovali, upravovali, mnoho chyb a nedostatků „se ukáže“ až v době samotného spuštění do provozu. Nebojte se tyto procesy následně aktualizovat, upravit, zhodnotit změny a dopady na model a opět školíme, školíme, auditujeme a implementujeme.
 
A na „konci dne“ je třeba vyhodnotit zadefinované ukazatele z pohledu efektivnosti a výkonnosti procesů. Součástí monitorování a hodnocení musí být i efektivní komunikace o výsledcích zpětné vazby na TOP management a zaměstnance. Gratulujeme! Na základě naměřených výsledků je možné, ba přímo potřebné spustit optimalizaci a aktualizaci procesů, školení, implementaci znovu a znovu hodnotit.... tedy neustále se zlepšovat a zlepšovat své procesy na základě naměřených a vyhodnocených dat a ukazatelů.
 
Gratulujeme! Jste na správné cestě, resp. kolečku neustálého zlepšování!
 
Chcete-li se dozvědět více, přihlaste se na naše veřejné online kurzy na téma Mapování procesů, Řízená dokumentace. Těšíme se na Vás!

Doporučená školení:

Název školení Trvání školení Místo konání Cena Nejbližší termín
2 dny (8:00 - 14:00)
Online 4 900,00 CZK
5 929,00 CZK s DPH
24.04.2025 - 25.04.2025 + 9
1 den (8:00 - 14:00)
Online 3 900,00 CZK
4 719,00 CZK s DPH
24.04.2025 + 10
2 dny (8:00 - 14:00)
Online 8 900,00 CZK
10 769,00 CZK s DPH
05.05.2025 - 06.05.2025 + 5
2 dny (8:00 - 14:00)
Online 8 900,00 CZK
10 769,00 CZK s DPH
05.05.2025 - 06.05.2025 + 2
1 den (8:00 - 14:00)
Online 4 900,00 CZK
5 929,00 CZK s DPH
13.06.2025 + 2
1 den (8:00 - 14:00)
Online 4 900,00 CZK
5 929,00 CZK s DPH
10.07.2025 + 2

Mohlo by Vás zajímat:

Podobné články

Jaké změny aktuálně schválilo EU pro firmy ke ESG? Co znamená OMNIBUS?

Jaké změny aktuálně schválilo EU pro firmy ke ESG? Co znamená OMNIBUS?

KATEGORIE

V posledních dnech a týdnech se v souvislosti s problematikou ESG velmi často diskutuje téma OMNIBUS. Co to znamená? Povíme si více...

Zobrazit víc
ISO 37001:2025: Nový standard pro boj proti úplatkářství v digitálním věku

ISO 37001:2025: Nový standard pro boj proti úplatkářství v digitálním věku

KATEGORIE

V dnešním globalizovaném a digitálně propojeném světě, kde obchodní transakce překračují hranice a technologie mění způsob, jakým podnikáme, představuje úplatkářství a korupce neustálou a stále sofistikovanější hrozbu pro podniky všech velikostí. S příchodem normy ISO 37001:2025 přichází nový standard, který pomáhá organizacím efektivněji čelit těmto výzvám.

Zobrazit víc
Navrhované změny v ESG a dobrovolné standardy

Navrhované změny v ESG a dobrovolné standardy

KATEGORIE

Na konci letošního února vydala Evropská komise návrh na zmírnění povinností v oblasti ESG reportingu. Cílem návrhu je snížit administrativní zátěž podniků spojenou s tvorbou reportu udržitelnosti. Návrh reaguje na potřebu posílit konkurenceschopnost EU a sladit regulace s reálnými možnostmi podniků.

Zobrazit víc
Cyber Resilience Act: Týká se vás? Zkuste si tento rychlý test!

Cyber Resilience Act: Týká se vás? Zkuste si tento rychlý test!

KATEGORIE

Cyber Resilience Act je nové nařízení EU, které přináší přísnější pravidla kybernetické bezpečnosti pro produkty s digitálními prvky. Týká se vás?

Zobrazit víc

Newsletter